Zbyt wysokie dawki i wskaźnikiSprawdzone działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, albowiem tylko w ten sposób możemy mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma jęczmień choroba właściwie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na główne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.


Copyright © 2019 Wszystkodladrobiu.pl